Paramount je na prodej, zn. Chcete mě?
Už se to blíží a studio masivně propouští (shazuje váhu), aby bylo pro zájemce co nejatraktivnější. Jak, proč a s kým? Pojďme se ohlédnout za poslední dekádou Paramountu.
Skončily stávky a protože zákulisní influenceři už nechtějí každý týden psát o tom, jak ten či onen mediální konglomerát zase propustil deset procent svých zaměstnanců (mediální realita je neúprosná, ale o tom zas jindy), musí se nově vytěžit aktuální evergreen, kterým je prodej jednoho z velkých hollywoodských studií. Paramount Pictures je tedy z té hlavní pětky rozhodně nejmenším hráčem, ačkoliv je tu s námi 111 let a má na kontě obrovskou spoustu hitů, jeho vliv za posledních několik dekád výrazně klesnul. A také má zajímavou strukturu vlastníků, o které si dnes budeme povídat nejvíc, protože vzduchem létají částky a zájemci, medvěd se porcuje, ale veřejnost lze snadno zmást, jelikož podobná akvizice skutečně není o tom, že vidíte zboží s cenovkou, jdete ho koupit do krámu a tzv. co vidíte a zaplatíte, to taky dostanete.
Než se ale do všeho pustíme, je potřeba zopakovat malou násobilku, jež by měl znát každý fanda hollywoodského byznysu a čtenář tohoto newsletteru. Tohle je v dějepisu filmového branže milník, k němuž se vztahuje ohromná spousta věcí, včetně toho, jak to dnes v Hollywoodu vypadá a funguje. Opíšu to ve zkratce, ale kdyby vás to zajímalo víc do hloubky, mám nápad, jak mým věrným předplatitelům nabídnout něco navíc.
A když už jsem u toho, v pátek něco navíc dostanete. Bude to taková hra, protože kdo si hraje, nezlobí. Budete mít jedinečnou šanci otestovat své schopnosti a znalosti, ale ve skutečnosti jde skutečně o to, abychom se zabavili a pobavili. Na další týdny pak chystám prémiové články, a protože jsem to v lednu trochu zanedbal, máme tady hned několik témat, co jen čekají na vytažení z trouby. U některých už se vyloženě těším na psaní, tak jako jsem se dva týdny tetelil, až vám budu vysvětlovat historickou strukturu Paramountu, kde se s jednotlivými položkami a jejich pojmenováním zachází jako s verbálním Tetrisem hraným na nejvyšší obtížnost.
Abychom se k tomu dostali, musíme zpátky do historie. Nikoliv na úplný začátek, kdy se ještě Paramount jmenoval Famous Players Film Company (1912). Název Paramount Pictures ve skutečnosti vznikl v roce 1914, tj. před 110 lety a už tehdy byla součástí loga velehora obklopená hvězdami, což symbolizovalo snahu studia obklopit se největšími hvězdami své doby (viz motto Famous Players in Famous Plays). Paramount se také usídlil přímo ve městě (Los Angeles) a dodnes je jediným studiem, které můžete najít přímo v centru a nikoliv v kopcích.
Díky hvězdám ve své stáji mohl Paramount přistoupit k tzv. block bookingu (vázaný prodej). Nezávislým majitelům kin mohlo studio klást podmínky při prodeji licencí. Áčkové filmy balíčkovat s béčkovými, které nikdo nechtěl, často dokonce hity prodávat s podmínkou, že kino nakoupí celou roční produkci studia, včetně filmů, které ještě ani nemají scénář. A kinaři museli kývnout i na opožděné premiéry, protože film se nejdřív musel odehrát v kinech, které vlastnilo samotné studio.
Nejvyšší soud Spojených států si na tento monopol chtěl posvítit už před druhou světovou válkou, ale žaloba z roku 1938 se dostala k projednávání až o deset let později. Její název? Spojené státy Americké vs. Paramount Pictures. Byla to žaloba proti hlavní studiové pětce, resp. proti celému Hollywoodu, ale Paramount byl tehdy největší, a tak se pojmenovala podle něj. Nejvyšší soud studiím rozbil vertikální integraci, protože jim zakázal předběžné dohody s kinaři a nařídil jim, aby vlastní sítě kin prodaly.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Hollywood 101 to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.