Disney a jeho čtyřletá řada nešťastných příhod
Proč byl v roce 2019 Disney na vrcholu sil a dnes mu dochází dech ve všech ohledech? Bob Iger by chtěl podruhé vstoupit do stejné řeky, ale hrozí, že narazí jen na vyschlé koryto.
Opakování je matka moudrosti. V závěru loňského roku se vyrojily na sociálních sítích statusy, které připomínaly, jak Disney v roce 2019 absolutně dominoval Hollywoodu. Sedm miliardových filmů - Avengers: Endgame, Captain Marvel, Aladin, Lví král, Toy Story 4, Ledové království 2 a Star Wars: Vzestup Skywalkera. Se třinácti utrženými miliardami dolarů byl Disney zodpovědný za třetinu veškerých tržeb a to byl svým způsobem v Top 10 spoluzodpovědný i za další miliardový hit, Spider-Man: Daleko od domova.
Bob Iger oznamoval konec své patnáctileté vlády nad Myšákovým královstvím v době, kdy úspěšně naplánoval akvizici 20th Century Fox, zařídil spuštění vlastní streamovací platformy Disney+ a měl na kontě čerstvě film s nejvyššími globálními tržbami všech dob. Od roku 2016 byl Disney neporaženým králem kinotržeb a prvenství vždy dosáhl s nejnižším počtem filmů. Proč? Protože Disney produkuje samé hity. Iger opustil trůn v únoru 2020 a předal žezlo dosavadnímu šéfovi divize zábavních parků, Bobu Chapekovi. Boba nahradil Bobek a pustil se do boje, který nemohl vyhrát. Pojďme si krátce v deseti bodech shrnout, proč Disney loni nebyl šampionem v kinech ani v obývácích. Je to zásadní opáčko před událostmi příštích několika týdnů.
Covid a stávky
Tohle nemá smysl obcházet a dávám to na první místo, protože covidová pandemie se rozjela doslova pár týdnů poté, co Iger ze svého postu odešel. Většina studií mohla svůj distribuční kalendář vyhodit z okna, ale mohl se naštěstí spolehnout na Disney+, službu spuštěnou teprve v listopadu 2019. Během necelých tří let Disney+ pod vlivem událostí expandoval do zbytku světa, ale jak si ukážeme za chvilku, ne ve všem platforma přihrála studio do ruky trumfové karty.
Loňské stávky scenáristů a herců ochromily celý Hollywood, ale Disneymu, zvyklému plánovat víc dopředu a distribuovat do kin menší množství výhradně blockbusterových filmů, udělaly asi největší čáru přes rozpočet. Bob Iger se navíc s Tedem Sarandosem z Netflixu stal největším záporákem několik měsíců trvající zákopové války, protože z pozice miliardáře odmítal pochopit chudé členy štábů. Byla to poměrně velká rána pro Igerovu do té doby neotřesitelnou image schopného vyjednavače a šéfa, kterého mají všichni rádi.
Disney měl velký cashflow, ale neměl ho kde utratit. Navíc si do budoucna pravděpodobně trochu nahněval pár vlivných hráčů z herecké obce. Na druhou stranu Igerovy konexe na přelomu roku zajistily, že Disney mohl začít urychleně dodělávat odložené projekty a nastartovat nové. V bookování ateliérů a postprodukčních kapacit měl Myšák téměř absolutní přednost.
Velké série si daly pauzu
Sedm miliardových hitů za rok na jedno studio. To je konstelace, která se v kinech už dost možná nezopakuje. I proto není fér porovnávat postcovidové tržby a úspěchy právě s rokem 2019, kdy se sešlo hned několik trumfů. Jednak finišovala série Star Wars, do které od premiéry Vzestupu Skywalkera Disney nijak nepřispěl (viz níže), pak jsme tu měli velkolepé finále Infinity ságy, kdy i Captain Marvel si překvapivě sáhla po miliardě, protože byla zaseklá mezi Infinity War a Endgame. Všichni chtěli nedočkavě další kus koláče, takže vzali zavděk i celkem komorním originem.
Legacy sequely Toy Story 4 a Ledové království byly jasnou sázkou na miliardu (v tehdejším nastavení), přičemž dalších pokračování se dočkáme už velmi brzy. Lví král byl absolutní kasovní bombou, které asi jen málokdo předpovídal 1,6 miliardy. I tady už se dodělává prequel Mufasa. Největším překvapením byla asi miliarda pro Aladina, ale po miliardové Krásce a zvíře a nikoliv neúspěšné Popelce (skoro 600 milionů v roce 2015) to bylo pro Disneyho jen potvrzení trendu oblíbenosti hraných verzí jeho pohádek.
Rok 2020 byl logicky naplánovaný tak, aby přinesl tři marvelovky, dva pixarovské hity a hrané pohádky. Výpadek Star Wars, kde se studio po neúspěchu Sola a vlažných reakcích na finále nové trilogie rozhodlo jít jinou cestou, měly pokrýt blockbustery od 20th Century Fox, nově distribuované pod hlavičkou Foxu.
Kvůli zavřeným kinům musel Disney nasypat i velké tituly na Disney+, protože konkurence učinila totéž. Jason Kilar na HBO Max lidem nabídnul i ty největší blockbustery “zadarmo”, ostatní včetně Disneyho šli cestou prémiového příplatku v rámci Disney+. Na streamu tak skončily pixarovky jako Onward, Luca, Encanto a Turning Red. disneyovka Raya and the Last Dragon, hraná pohádka Mulan a sympatický prequel Cruella. Za příplatek jste se mohli podívat na Black Widow i doma, což byl experiment, který filmu na americkém trhu podražil nohy. Další dvě marvelovky v roce 2021, Shang-Chi a Eternals, se odložily až na podzim, kdy startovaly exkluzivně v kinech, notně ochromených publikem, které raději zůstávalo doma.
Všechny tři marvelovky přinesly celosvětově jen okolo 400 milionů dolarů, zatímco vánoční Spider-Man od Sony, byť s notnou pomocí marvelovského multiverse, si málem sáhnul na dvě miliardy. Ale není to jen Peter Parker efekt, i druhý Venom utržil přes půl miliardy dolarů! Disney se navíc v letech 2019-2022 nemohl spolehnout na příjmy z Číny, protože tam žádný hollywoodský film neměl premiéru.
V následujícím roce se marvelovky bez Číny na miliardu nevyškrábaly. Druhému Strangeovi a Black Pantherovi to uniklo jen o fous, čtvrtý Thor zůstal daleko vzadu. Stejná situace se opakovala loni se třetími Strážci galaxie nebo Ant-Manem.
Star Wars se Disney pokusil nahradit Indym, na kterého od akvizice Lucasfilmu nesáhnul. A byla z toho bohužel filmová i komerční ostuda. Hrané pohádky se s Malou mořskou vílou tržebně vrátily na úroveň Popelky a Pixar? Ten utrpěl zdaleka největší ztráty a ztratil post neomylné jedničky v segmentu drahých animáků.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Hollywood 101 to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.